Меню
Остання редакція: 16 березеня 2016

Теплично-оранжерейний комплекс

     Теплично-оранжерейний комплекс Уманського НУС - надзвичайно важлива складова навчально-практичної бази, без якої неможлива повноцінна підготовка фахівців. На цій базі була відкрита нова спеціальність «Садово-паркове господарство», яка передбачає вивчення низки предметів, що формують профіль фахівця цієї галузі. Дисципліни "Декоративні розсадники та насінництво",  "Квітникарство", "Озеленення населених місць"  та ін. належать до блоку нормативних спеціальних дисциплін підготовки спеціалістів садово-паркового господарства, що забезпечують теоретичну і практичну підготовку ОКР "Бакалавр".

     У теплично-оранжерейному комплексі проводяться практичні заняття та навчальна практика для поглибленого вивчення студентами основних теоретичних положень розсадництва, основ організації декоративних розсадників, загальної агротехніки вирощування садивного матеріалу, технології виробництва різних видів садивного матеріалу декоративних деревних порід, особливостей розмноження і вирощування садивного матеріалу основних декоративних культур. Студенти навчаються тут різним технологічним процесам вирощування квіткових рослин відкритого і закритого ґрунту. Проводять посів насіння, пікіровку розсади, живцювання багаторічних видів квіткових рослин різними способами, зимове щеплення троянд та інших видів декоративних рослин.

     На базі теплично-оранжерейного комплексу в 2009 році була проведена міжнародна конференція «Проблеми та перспективи розвитку лісового та садово-паркового господарства», тут проводяться практичні заняття з дисциплін "Фітодизайн закритого середовища" та "Озеленення інтер'єрів", на яких студенти практично оволодівають навичками, що необхідні для озеленення житлових та офісних приміщень.

     На базі науково-дослідної оранжереї ведеться дослідницька робота за напрямом підготовки «Лісове і садово-паркове господарство». Також оранжерея є базою для закладання і виконання дослідів при підготовці кандидатських робіт, зокрема на основі результатів досліджень, які тут проводяться, захищені кандидатські дисертації "Особливості вирощування саджанців актинідії чудової (ківі) із зелених стеблових живців в умовах Правобережного Лісостепу України", "Особливості вирощування бузини чорної із зелених стеблових живців в умовах Правобережного Лісостепу України", "Особливості розмноження насінням і зеленими живцями та вирощування саджанців хеномелесу в умовах Правобережного Лісостепу України".

     Для багатьох поколінь студентів, що навчались в Уманському НУС, теплично-оранжерейний комплекс є невід'ємною складовою університету, де вони здобули знання і практичний досвід.

     Тривалий час завідувачем комплексу працював Анатолій Степанович Величко, який є автором тринадцяти зареєстрованих сортів айстр. Під його керівництвом студенти на практиці освоювали методи вирощування та збору насіння багатьох квіткових культур. Він значно збагатив колекцію інтродукованих рослин в оранжереях, а також уміло зберігав те надбання, що було створено його попередниками.

     У 2005 році було здійснено ремонт та часткову реконструкцію оранжерей, закладено лимонарій, подано опалення, проведені ремонтні роботи в теплицях.

     Основними культурами на даний момент є цитрусові (в колекції нараховується 34 форми та види) та інші плодові: цифомандра - томатне дерево, гуаяви Кетлі та звичайні, маракуйя, гренадила, інжир, 7 сортів ківі, гранати звичайні і карликові, 3 види бананів і 2 сорти, хурма, пряно смакові та ефірні імбир Генрі, евкаліпт лимонний, лавр благородний, лимонна трава тощо.

     Було виведено 15 сортів айстр, з них 11 пройшли апробацію та введені в Реєстр, і зараз багато з них знаходяться в колекціях ботанічних садів України, Росії, Білорусії, Прибалтики, Казахстану тощо. Отримана  перспективна форма півонії деревовидної та винограду.

     За останні декілька років налагоджується співпраця з ботанічними садами України, науковими та навчальними установами - УДПУ, Уманським агроколеджем, Національним ботанічним садом ім. Гришка, Національним  дендропарком "Софіївка", Нікітським ботанічним садом м. Ялта.

     Студенти факультету лісового і садово-паркового господарства мають можливість виростити власноруч садивний матеріал і використати його для виконання дипломного проекту.

     На сьогодні загальна площа теплично-оранжерейного комплексу складає близько 1100 м2.

     Загальна площа оранжереї 775 м2. В тому числі:

- №1 - 255 м2 (лимонарій, колекція цитрусових: лимони (7 сортів); апельсин (2 сорта), грейпфрут (1 сорт), мандарин (1 сорт) всього понад 34 таксони;

- №2 - 272 м2 (колекція субтропічних рослин: ківі, хурма, гранат, інжир та ін.);

- №3 - 248 м2 знаходиться в стадії реконструкції (замінений грунт, замінене покриття на полікарбонат, відновлена значна частина скла та комунікації (водо та теплопостачання).

    Передбачається використання №3 для закладки колекції субтропічних та тропічних плодових і декоративних культур;

Теплиці - загальна площа 324,9 м2.

З них №1 - 72,9 м2 (полікарбонат, пічне опалення) для колекції сукулентів і ксерофітів;

№2 - 57 м2 (не опалення) використовується для адаптації декоративних рослин до місцевих умов.

№3 - 65,1м2 (для приготування грунтосумішей (госп. призначення) для закалки розсади;

№4 - 66 м2 (розсадне відділення розсада від посіву до закалки, маточник ківі, для дорощування рослин з інших теплиць)

№5 - 63,9 м2 - (цикаси орієнтовно - 250-260 років). 

     Цього року оранжерейно-тепличний комплекс поповнився 129 таксономічними одиницями плодових і декоративних рослин. Зокрема, колекція цитрусових за кількістю таксономічних одиниць перевищує подібну колекцію національного ботанічного саду ім. Гришка.

Останні новини

Захист кваліфікаційних робіт ОР "Бакалавр"Читати повністю

Захист кваліфікаційних робіт ОР "Бакалавр"

25 червня 2021 року в Уманському національному університеті садівництва відбувся прилюдний захист кваліфікаційних робіт освітнього рівня "Бакалавр" освітньо-професійної програми "Садово-паркове господарство" спеціальності 206 "Садово-паркове господарство"

Читати повністю

Тези доповідей учасників  Всеукраїнської науково-практичної Інтернет конференції "Садово-паркове господарство, як  основа зеленого міста"Читати повністю

Тези доповідей учасників Всеукраїнської науково-практичної Інтернет конференції "Садово-паркове господарство, як основа зеленого міста"

У збірнику матеріалів Всеукраїнської науково-практичної Інтернет конференції висвітлено результати наукових досліджень викладачів і студентів факультету лісового і садово-паркового господарства Уманського національного університету садівництва та інших наукових закладів та установ.

Читати повністю

Круглий стіл «Сучасні напрямки розвитку ландшафтного дизайну»Читати повністю

Круглий стіл «Сучасні напрямки розвитку ландшафтного дизайну»

В рамках проведення наукових заходів в Уманському НУС 19 травня 2021 року на кафедрі садово-паркового господарства проведено круглий стіл «Сучасні напрямки розвитку ландшафтного дизайну».

Читати повністю

Всі новини