Остання редакція: 31 серпня 2016

Наукові досягнення лабораторії інтродукції, адаптації, розмноження і вирощування декоративних і лісових культур кафедри садово-паркового господарства

Дослідження лабораторії інтродукції, адаптації, розмноження і вирощування декоративних і лісових культур у 2016 році направлено на вирішення наукових проблем, пов’язаних з розробкою прогресивних способів та методів розмноження та прискореного вирощування (на основі зеленого і здерев’янілого стеблового живцювання) оздоровленого садивного матеріалу декоративних, плодових і лісових культур.

І. Тема наукових досліджень:

«Агробіологічні особливості регенераційної здатності видів, форм і сортів декоративних, малопоширених плодових і ягідних рослин».

ІІ. Проведення наукових досліджень у 2016 році:

1. Провести добір найбільш перспективних видів, форм і сортів декоративних, малопоширених плодових і ягідних рослин придатних для використання в озелененні:

– Ялівець (Juniperus L.);

– Туя західна (Thuja occidentalis L.);

– Самшит вічнозелений (Buxus sempervirens L.);

– Актинідія (Actinidia polygama L.; Actinidia arguta L.).

– Жимолость їстівна (Lonicera edulus L.).

– Калина звичайна (Viburnum opulus L.).

– Лимонник китайський (Schisandra chinensis (Turcz.) Baill. ).

– Верба кучерява (Salix matsudana Koidz.);

– Форзиція (Forsythia europaea Degen & Bald).

2. Удосконалити елементи технології вирощування маточних рослин перспективних видів, форм і сортів декоративних, малопоширених плодових і ягідних рослин для стеблового живцювання і розмноження in vitro:

– проведено дослідження з визначення фенофаз росту і розвитку маточних рослин;

– проведено вивченння особливостей росту і розвитку пагонів;

– вивчення біологічних особливостей цвітіння та плодоношення в умовах Правобережного Лісостепу України;

– вивчення особливостей вирощування маточних рослин в контейнерах (особливості формування; ємність контейнера; тип субстрату; кислотність субстрату; особливості обрізки маточних рослин для живцювання).

3. Вивчити здатність перспективних видів, форм і сортів декоративних, малопоширених плодових і ягідних рослин до розмноження зеленими і здерев’янілими стебловими живцями в умовах Правобережного Лісостепу України:

–    встановити оптимальні строки живцювання;

– визначити залежність коренеутворення від типу живця, метамерності пагона та обробки фізіологічно-активними речовинами;

При виконанні наукових досліджень з питань розмноження стебловим живцюванням:

Використано живців:

– Ялівець (Juniperus L.) — 1000 шт;

– Туя західна (Thuja occidentalis L.) — 3500 шт;

– Самшит вічнозелений (Buxus sempervirens L.) — 3500 шт;

– Актинідія (Actinidia polygama L.; Actinidia arguta L.) — 1000 шт;

– Жимолость їстівна (Lonicera edulus L.) — 500 шт;

– Калина звичайна (Viburnum opulus L.) — 500 шт;

– Лимонник китайський (Schisandra chinensis (Turcz.) Baill. ) — 300 шт;

– Верба пурпурова (червона) ( Salix purpurea L.) — 1000 шт;

– Форзиція (Forsythia europaea Degen & Bald) — 1000 шт;

Укорінено живців:

– Ялівець (Juniperus L.) — 500 шт;

– Туя західна (Thuja occidentalis L.) — 1000 шт;

– Самшит вічнозелений (Buxus sempervirens L.) — 3200 шт;

– Актинідія (Actinidia polygama L.; Actinidia arguta L.) — 100 шт;

– Жимолость їстівна (Lonicera edulus L.) — 50 шт;

– Калина звичайна (Viburnum opulus L.) — 50 шт;

– Лимонник китайський (Schisandra chinensis (Turcz.) Baill. ) — 30 шт;

– Верба пурпурова (червона) (Salix purpurea L.) — 500 шт;

– Форзиція (Forsythia europaea Degen & Bald) — 100 шт.

4. Керівництво науково-дослідною роботою студентів, магістрів, аспірантів і докторантів.

Науковці кафедри і лабораторії надають відзиви на автореферати докторських і кандидатських дисертацій і виконують функції офіційних опонентів в процесі захисту дисертацій, виконується керівництво аспірантами і здобувачами.

5. У 2016 році співробітниками кафедри садово-паркового господарства і проблемної лабораторії опубліковано п’ять методичних, виробничих та навчальних рекомендацій, одна монографія, одержано два авторських свідоцтва про реєстрацію авторського права на твір наукового характеру, опубліковано вісім статей у фахових виданнях України.

6. Співробітники і аспіранти кафедри садово-паркового господарства виконують наукові дослідження згідно з планом НІР Уманського НУС, приймають участь у роботі всеукраїнських і міжнародних наукових конференцій (3-х Міжнародних і 4-х Всеукраїнських конференціях), публікують свої статті в наукових періодичних виданнях і збірниках тез доповідей

7. Надано теоретичну і практичну допомогу студентам, аспірантам, співробітникам університету та іншим установам з питань розмноження і вирощування садивного матеріалу декоративних, плодових і лісових культур.